Ako si vybrať správnu kefu a hrebeň na vlasy?

Výber správnej kefy na vlasy môže byť rovnako dôležitý ako výber šampónu alebo kondicionéru, ktorý používate. Každý typ vlasov vyžaduje inú starostlivosť, a preto je dôležité vedieť, ktorá kefa je pre vaše vlasy najvhodnejšia. Či už sú vaše vlasy rovné, vlnité, kučeravé, tenké alebo husté, existuje kefa špeciálne navrhnutá tak, aby podporovala zdravie vašich vlasov a zároveň maximalizovala ich štýl. V tomto článku sa pozrieme na to, ako rozlišovať medzi rôznymi typmi kief a hrebeňov, aby ste si mohli vybrať najlepšiu možnosť, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám a pomôže vám dosiahnuť želaný vzhľad vašich vlasov bez zbytočného poškodenia.

Ako si vybrať správnu kefu a hrebeň na vlasy?

Aký je rozdiel medzi kefou na vlasy a hrebeňom?

Kefa na vlasy a hrebeň sú dve základné pomôcky, ktoré nájdete takmer v každej kúpeľni. Ich hlavný rozdiel spočíva v použití a účinkoch na vlasy. Kefy na vlasy sú často navrhnuté tak, aby pomáhali pri stylingu, pridávali objem a zlepšovali celkový vzhľad vlasov. Sú obzvlášť užitočné pri tvarovaní vlasov počas sušenia fénom, kde môžu pridať potrebný objem a štýl.

Na druhej strane, hrebene sú ideálne pre jemnejšie úpravy. Sú nevyhnutné pre presné rozčesávanie, vytváranie deliacich línií, a zároveň sú lepšie na manipuláciu s mokrými vlasmi, ktoré sú náchylnejšie na poškodenie. Hrebene ponúkajú šetrnejší prístup k rozčesávaniu a sú ideálne pre detailnú úpravu účesu bez strachu z poškodenia vlasových folikulov.

Na aké účely je vhodnejšia kefa na vlasy?

Kefa na vlasy je vynikajúcim nástrojom na rôzne účely, vďaka ktorým sa stáva neoddeliteľnou súčasťou každodennej starostlivosti o vlasy. Jej použitie je obzvlášť vhodné pre štylizáciu a tvarovanie účesov, čo je dôležité najmä pri fénovaní. Pomocou rôznych typov kief, ako sú napríklad okrúhle kefy, môžete ľahko vytvoriť objem alebo vlnité účesy. Kefy tiež pomáhajú rozptýliť teplo rovnomerne počas sušenia vlasov, čím zabezpečujú efektívnejšie a šetrnejšie sušenie.

Kedy sa naopak viac hodí mať doma hrebeň?

Hrebeň je užitočný nástroj pre špecifické situácie, kde jeho použitie môže byť výhodnejšie než použitie kefy na vlasy. Prvým a základným prípadom je rozčesávanie mokrých vlasov. Hrebene, najmä tie so širokými zubami, sú ideálne na jemné rozčesávanie mokrých vlasov bez rizika poškodenia. Mokré vlasy sú náchylnejšie k poškodeniu, a preto je použitie hrebeňa šetrnejšie a bezpečnejšie.

Okrem toho hrebene excelujú pri presnom stylingu a úprave účesov. Sú nevyhnutné pre vytváranie čistých deliacich línií, ktoré sú dôležité pri strihaní vlasov alebo pri príprave na zložitejšie účesy, ako sú zapletené vrkoče alebo jemné upravené copíky. Hrebene poskytujú presnosť, ktorú kefy na vlasy často nedokážu dosiahnuť.

Pre ľudí s jemnými alebo poškodenými vlasmi je hrebeň tiež vhodnejšou voľbou, pretože jemne prechádza cez vlasy bez toho, aby ich zbytočne ťahal alebo trhal. To je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí sa snažia minimalizovať škody a podporiť zdravie svojich vlasov.

Kefa na vlasy

Aké sú rôzne typy kief na vlasy?

Existuje niekoľko rôznych typov kief na vlasy, každá z nich je navrhnutá tak, aby vyhovovala špecifickým potrebám a typom vlasov:

 • Plochá kefa - Ide o širokú kefu, ktorá je perfektná pre hladké a rovné účesy. Výborne funguje na dlhé a stredne dlhé vlasy, je obľúbená pre každodenné rozčesávanie.
 • Okrúhla kefa - Tieto kefy sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a sú ideálne na vytváranie objemu a tvarovanie vlasov pri sušení fénom. Menšie okrúhle kefy sú vhodné na krátke vlasy a na vytváranie kučier, zatiaľ čo väčšie kefy pomáhajú vyhladiť dlhé vlasy a pridávať objem.
 • Fúkacia kefa - Táto kefa má široko rozmiestnené štetiny a otvory v zadnej časti, ktoré umožňujú vzduchu z fénovania ľahko prechádzať. Je ideálna pre rýchle sušenie a styling, poskytuje vlasom viac vzduchu a minimalizuje tepelné poškodenie.
 • Teplovzdušná kefa na styling - Kombinuje funkciu fénovania a kefovania v jednom, čo umožňuje súčasné sušenie a styling. Je skvelá pre tých, ktorí chcú zjednodušiť svoju rutinu úpravy vlasov.
 • Kefa s prírodnými štetinami - Tieto kefy sú často vyrobené z diviačích štetín a sú vynikajúce pre jemné rozčesávanie, keďže prírodné štetiny rozdeľujú prirodzené oleje po celom vlase, zvyšuje sa tak lesk a zlepšuje celkový zdravý vzhľad vlasov.

Každý typ kefy na vlasy má svoje výhody a je prispôsobený na riešenie rôznych štýlových a údržbových potrieb, takže si môžete vybrať tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašej vlastnej rutine starostlivosti o vlasy.

Akú kefu na vlasy si vybrať podľa typu vlasov?

Výber správnej kefy na vlasy podľa typu vlasov môže mať veľký vplyv na ich zdravie a vzhľad. Tu sú niektoré odporúčania, ktoré vám pomôžu zvoliť tú správnu kefu pre váš typ vlasov:

 • Jemné vlasy - Ak máte jemné vlasy, ideálnou voľbou je kefa s prírodnými štetinami, ako sú napríklad štetiny z diviačích štetín. Tieto kefy sú šetrné k vlasom a efektívne rozdeľujú prírodné oleje z pokožky hlavy po celej dĺžke vlasov. Tým zvyšujú lesk a zlepšujú celkovú kondíciu vlasov bez pridania zbytočnej hmotnosti vlasu.
 • Husté a kučeravé vlasy - Pre tých s hustými alebo kučeravými vlasmi sú vhodné kefy s robustnejšími štetinami. Kovové alebo nylonové štetiny dokážu preniknúť cez husté vlasy a pomáhajú účinne rozčesávať bez toho, aby vlasy poškodili. Tieto kefy sú tiež skvelé na definovanie kučier a dodanie objemu.
 • Dlhé vlasy - Pre dlhé vlasy sa odporúča používať ploché kefy, ktoré pomáhajú rozčesávať dlhé pramene bez zamotania. Kefy s dlhými štetinami umožňujú lepšiu kontrolu pri česaní veľkých a dlhých úsekov vlasov.
 • Poškodené alebo chemicky ošetrené vlasy - Ak sú vaše vlasy poškodené alebo chemicky ošetrené, mali by ste zvoliť veľmi šetrnú kefu, ako je napríklad kefa s prírodnými štetinami kombinovanými s nylonovými špičkami. Tento typ kefy pomáha pri jemnom rozčesávaní bez ďalšieho poškodzovania vlasov.

Všeobecne platí, že výber správnej kefy by mal zohľadňovať špecifiká vašich vlasov a vaše každodenné potreby. Správna kefa nielenže uľahčuje styling a udržiavanie vlasov, ale môže tiež výrazne prispieť k zdraviu vašej pokožky hlavy a vlasov.

Aké typy hrebeňov rozlišujeme?

Pri starostlivosti o vlasy je dôležité rozlišovať medzi rôznymi typmi hrebeňov, pretože každý typ je navrhnutý na riešenie špecifických potrieb a situácií. Tu sú niektoré z najbežnejších typov hrebeňov, ktoré by ste mali poznať:

 • Hrebeň so širokými zubmi - Tento typ hrebeňa je ideálny pre rozčesávanie mokrých alebo veľmi kučeravých vlasov. Široké zuby pomáhajú predchádzať poškodeniu a lámavosti vlasov pri rozčesávaní, čo je obzvlášť dôležité, keď sú vlasy krehké a náchylné k poškodeniu.
 • Hrebeň "štilka" - Tento hrebeň má dlhý, tenký „chvost“ na konci, ktorý sa používa na presné delenie vlasov na pramene alebo pri tvorbe presných línií. Je obľúbený u kaderníkov pre detailnú prácu pri strihaní alebo stylingu.
 • Kovový hrebeň - Karbonové a hliníkové hrebene na vlasy ponúkajú výrazné výhody oproti tradičným plastovým alebo dreveným hrebeňom. Uhlíkové hrebene sú ľahké, ale odolné, vďaka čomu sa s nimi ľahko manipuluje a sú odolné voči teplu, ideálne na použitie s vyhrievanými stylingovými nástrojmi. Tiež produkujú menej statickej elektriny, čím znižujú krepovatenie a poletovanie. Sú známe svojou silou a dlhou životnosťou, poskytujú hladké česanie bez zaseknutia a zároveň sa ľahko čistia a udržiavajú.
 • Melírovací hrebeň - Melírovacie hrebene ponúkajú precíznu kontrolu a všestrannosť pre všetky melírovacie techniky.

Každý z týchto hrebeňov má svoje špecifické použitie, ktoré zohľadňuje rôzne typy vlasov a stylingové požiadavky. Správny výber hrebeňa môže výrazne zlepšiť vašu rutinu starostlivosti o vlasy a pomôcť dosiahnuť želaný vzhľad bez zbytočného poškodzovania vlasov.

Hrebeň na vlasy

Aké materiály kief a hrebeňov sú najšetrnejšie k vlasom?

Pri výbere materiálov pre kefy a hrebene na vlasy je dôležité zvážiť, ako šetrne zaobchádzajú s vlasmi, aby ste predchádzali poškodeniu a zabezpečili ich zdravý rast. Tu sú niektoré z najšetrnejších materiálov:

 • Prírodné štetiny (napríklad diviačie štetiny) - Kefy s prírodnými štetinami sú šetrné k vlasom a pokožke hlavy. Diviačie štetiny sú obzvlášť dobré na to, aby mierne masírovali pokožku hlavy a rozložili prirodzené oleje z pokožky hlavy po celej dĺžke vlasov, čo zvyšuje ich lesk a zlepšuje celkovú kondíciu vlasov. Sú ideálne pre jemné a normálne vlasy.
 • Drevo - Drevené kefy a hrebene sú skvelé pre redukciu statickej elektriny, ktorá môže spôsobiť krepatenie a lámavosť vlasov. Drevo je tiež jemné k pokožke hlavy a môže pomôcť distribuovať oleje rovnomerne, čím sa zlepšuje zdravie vlasov a pokožky hlavy.
 • Bambus - Bambusové kefy a hrebene sú ekologickou voľbou, ktorá je odolná a šetrná k vlasom. Bambus je prírodný materiál, ktorý je silný, ale zároveň šetrný k vlasom, pomáha pri prevencii lámavosti a je odolný voči vode.
 • Keramika - Keramické kefy sú často používané pri fénovaní, pretože keramika dokáže rovnomerne rozložiť teplo, čo znižuje poškodenie vlasov a skracuje čas sušenia. Tieto kefy sú vhodné pre rôzne typy vlasov, vrátane tých, ktoré sú náchylné na poškodenie teplom.
 • Silikón - Silikónové hrebene sú jemné a flexibilné, čo ich robí ideálnymi pre rozčesávanie mokrých vlasov. Sú odolné voči poškodeniu a ľahko sa čistia, čo ich robí praktickým nástrojom pre každodennú starostlivosť o vlasy.

Každý z týchto materiálov ponúka unikátne vlastnosti, ktoré môžu prispieť k lepšej starostlivosti o vlasy, znižujú riziko poškodenia a zlepšujú ich celkový zdravý vzhľad. Pri výbere materiálu pre vašu kefu alebo hrebeň zvážte svoj typ vlasov a špecifické potreby.

Ako správne používať kefu na vlasy, alebo hrebeň?

Správne používanie kefy alebo hrebeňa na vlasy je kľúčom k zdravým a pekným vlasom. Vždy začínajte rozčesávaním koncov a postupne sa presúvajte smerom ku korienkom, aby ste predchádzali nadmernému ťahaniu a lámavosti vlasov. Pre mokré vlasy je najlepšie použiť širokozubý hrebeň, ktorý je šetrnejší k štruktúre mokrých vlasov, zatiaľ čo pre sušenie fénom je vhodnejšia fúkacia alebo keramická kefa, ktorá umožní efektívnejšie sušenie. Pri česaní buďte vždy jemní a trpezliví a vyhýbajte sa prudkému ťahaniu, čo môže viesť k poškodeniu vlasov alebo pokožky hlavy. Ak máte kučeravé alebo veľmi jemné vlasy, minimalizujte časté česanie, ktoré môže spôsobiť poškodenie. V prípade hustých alebo kučeravých vlasov rozčesávajte vlasy, kým sú ešte mierne vlhké, aby ste predišli krepateniu. Pre predídeniu poškodenia použite bezoplachový kondicionér na pomoc k rozčesaniu. Pri použití fúkacej kefy držte fén tak, aby vzduch smeroval od korienkov po končeky, čo pomáha uzavrieť kutikulu vlasu a zvyšuje lesk.

Tieto jednoduché pravidlá a tipy vám pomôžu udržiavať vaše vlasy zdravé a krásne bez zbytočného poškodenia spôsobeného nesprávnym používaním kef a hrebien.

Ako na správnu údržbu vašej kefy na vlasy a hrebeňa?

Správna údržba kefy na vlasy a hrebeňa je kľúčová pre zachovanie ich funkčnosti a dlhodobej čistoty, ako aj pre zabezpečenie toho, aby boli čo najšetrnejšie k vašim vlasom. Pravidelne, ideálne po každom použití, by ste mali odstraňovať vlasy z kefy alebo hrebeňa, čo môžete urobiť ručne alebo pomocou hrebienka či inej kefy, aby ste dostali von všetky vlasy. Raz za týždeň by ste mali kefu alebo hrebeň umyť v teplej vode s jemným mydlom alebo šampónom. Tento postup pomáha odstrániť nahromadené zvyšky produktov na úpravu vlasov a nečistoty, čo zabezpečí, že vaše nástroje nebudú len čisté, ale aj že nebudú prenášať nečistoty späť na vaše vlasy alebo pokožku hlavy. Po umytí nechajte kefu alebo hrebeň prirodzene uschnúť na vzduchu v čistej a suchej oblasti, čo zabráni rastu plesní alebo baktérií na vlhkých povrchoch. Správne a pravidelné čistenie kefy a hrebeňa nielenže predlžuje ich životnosť, ale je to aj nevyhnutný krok pre udržanie zdravých a čistých vlasov.